Grinta! kendi Macaristan Turunu sürdü

Giro d’Italia geçen yıl Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de başladı. Macaristan Turu üç gün sonra başladı ve sonuç olarak büyük bir destek aldı. Macaristan’ın en büyük spor kanalı ilk kez canlı yayına başladı.

Yuvarlak ayrıca uluslararası alanda daha fazla ilgi gördü. Örgüt, Hollandalı sprint bombaları Jakobsen ve Groenewegen’in zaferlerinin “medyanın Giro’dan daha fazla ilgisini çekmesiyle” bile övündü.

Bu yıl, İtalya’da Evenepoel, Roglic ve Thomas arasındaki devasa savaşla durum farklıydı. Ancak bu yılki Macaristan Turu da ilginçti. UCI ProSeries’e dahil edildi. Jakobsen ve Groenewegen faturada yine gösteriş yaptılar. Ve Macar dağları, Bernal’in geri dönüşü ve Trek-Segafredo ile ilk tam profesyonel yılında kendi Thibau Nys’imiz için ilk büyük sınavdı. Diğer büyük isimler: Hirschi (son kazanan), Fuglsang, Ewan, Bennet, Lampaert, De Buyst.

Mecsek Dağları ve Pilis Dağları’nı ve Balaton Gölü bölgesinden geçtiler. Sürücüler 879 km yol kat ettiler ve 7125 altimetre tırmandılar. Bu kış burada en güzel tırmanışlar ve çakıl yollarda 1000 km ve 15.000 altimetre ile kendi ‘Macaristan’ın çakıllı turunu’ sürdüm.

Bringaland: en büyük mağaza

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki en büyük yarış bisikleti mağazası olan www.Bringaland.hu’dan Bianchi Arcadex GRX600 Gravelbike kullandım. Ürün müdürü Mátyás Kusz, Londra’da tamirci olarak deneyim kazandı ve birkaç yıl Macar milli bisiklet takımı için yarıştı. Bir profesyonel olarak değil Ne de olsa o zamanlar Macar profesyoneller yoktu. Şimdi Jumbo Visma’da Valter Attila var. Ancak tek Macar uluslararası yıldızı bu yıl katılmıyor. Andorra’da çalışıyor

Getirmek

Kusz, “Neden bizde bu kadar az başarılı bisikletçi varken komşu ülkelerimiz Slovenya ve Slovakya’da var anlamıyorum” diyor. “Belki Macaristan bisiklet federasyonu da bizim hükümetimiz kadar yozlaşmış olduğundandır? Macaristan’daki genel spor kültürü de tamamen futbola odaklanmıştır. Bisiklete yeterince yatırım yapılmamaktadır.’

Yine de Bringaland, COVID pandemisinden bu yana yol, çakıl, cyclocross ve dağ bisikleti satışlarını ikiye katladı. Ekstra bir showroom ve Bianchi, 3T ve Specialized’in en son modelleriyle genişlemeyi başardılar.

Mátra Dağları: en yüksek nokta


Macaristan Turu’ndaki en ünlü tırmanış, ülkenin en yüksek noktasına çıkıyor: 1014 metredeki Kékes. 170 metre yükseklikte, Mátra Dağları’nın eteğinde ve Macar şarap üretiminin önemli bir merkezinde bulunan antik Gyöngyös kentinden 20 kilometrelik bir tırmanış.

Son on baskıda, Macaristan Turu Kékes’i beş kez geçti. Ama bu yıl değil. İki günde iki kez tırmandım.

Bir ülkenin en yüksek noktasına bisikletle ulaşmak efsane olmaya devam ediyor. Ama yoğun beyaz sis duvarının ardındaki görkemli manzaralar sadece hayal gücünüzde görülebiliyorsa, neden soğukta acı çekesiniz?

Kékes’in ormandan inişi sırasında sis, başka bir dünyaya ait olmayan bir atmosfer yarattı. Ağaç gövdelerinin barkodlandığı, kayaların parlak yeşil yosunla büyüdüğü, dalgalı vadilerin, zeminin tamamen yapraklarla kaplı olduğu, gerçek dışı gri bir evrenden geçtim.

Bir bardak kırmızı Mátra şarabından sonra ertesi gün sebat etmeye karar verdim: Kékes’e tekrar tırmanacaktım.

Aktiv Magyarorszag: sarı formanın sponsoru

Ertesi sabah, seçkin bir grup üst düzey insan, çakıl bisikletleri ve tam bisiklet teçhizatıyla beni bekliyordu: Başbakan Orbán’ın kabinesinin çalışanları ve Aktiv Magyarorszag’ın (‘Aktif Macaristan’) Dışişleri Bakanı.

Balint, Miklos ve Erszebet’in Flaman bir gazeteciye en yüksek zirvelere kadar eşlik etmek istemeleri, hükümetlerinin Macaristan’ın imajını spor yoluyla iyileştirme kararlılığı hakkında bir şeyler söylüyor.

Erszebet daha önce “Macaristan’ın 964 metre ile ikinci en yüksek zirvesi olan Galya’nın çıkışı unutulmaz olacak” demişti. Yoldan tırmanırdık ve ormanın zemini büyük bir bataklıktı. Dış sıcaklık 2 derece, vücut ısısı ise kırmızıda patlıyor. Sonuç: bardaklarımda sürekli buğulanma. Zirvede 23 km’yi 3,5 saatte tökezleyip pedal çevirmiştik.

Ama o manzara… Gözetleme kulesinde ağaçların tepelerinden, hatta bulutların çok üzerindeydik. Gökyüzünde yeşil bir halı, her yerde. Sıcacık bir restoranda bisiklet ve Macaristan’da bisiklet turizmi hakkında konuştuk.

Balint ve Miklos, “Aktiv Magyarorszag’ın tek bir amacı var: Macar nüfusunun zayıf sağlığını her türlü açık hava etkinliğiyle iyileştirmek,” diye açıklıyor Balint ve Miklos. Bu, hükümetin büyük spor etkinliklerini Macaristan’a getirme politikasından farklı bir şey. Macaristan’ın sporla haritaya koymak istediği şey bu. Örneğin, Budapeşte’de Giro’nun başlaması ve Macaristan Turu ile.’

Tabii ki, Macaristan’da profesyonel bisiklet sürmenin artan popülaritesi de daha fazla Macar’ı bisiklete bindiriyor. Aktiv Magyarorszag’ın Macaristan Turu’nun sarı mayosuna sponsor olması, ikisinin arasındaki arayüzdür. Macaristan Turu, büyük ölçüde devletten gelen kamu fonları sayesinde var oluyor.

Örneğin, doğa rezervlerimizde hem geniş bir aile kitlesi hem de sportif bisikletçiler için bisiklet yolları geliştiriyoruz. Buna çakıl bisiklet trendini de dahil ediyoruz.’

Galya’nın inişini ve Kékes’in çıkışını asfaltta yaptık. İki gün içinde ikinci denememdi. Koşullar tamamen farklıydı: dün gözlerin önünde beyaz bir duvar, bugün masmavi bir gökyüzü.

Ve geri döndüğüm an: gözetleme kulesinden manzara. Bu tür koşullarda bu tür bir yerde pek bulunmazdım: beyaz bulut örtüsü her yerde, her yöndeydi, yukarıdaki gökyüzü çelik mavisiydi ve bulut örtüsünün arkasına batan güneşten turuncu çizgiler ve burada burada yeşil bir dağ zirvesi yapışan bulutların üzerinde yükselen.

Pilis Dağları: ikonik bakış açıları

Ocak ayında Pilis Dağları’na girdiğimde henüz dört ay sonra dört Belçikalı’nın Macaristan Turu’nun üçüncü etabını burada renklendireceğini bilmiyordum: Yves Lampaert, Dries De Bondt, Jasper De Buyst ve Thibau Nys. Ancak Macaristan’ın ikinci ikonik tırmanışı olan Dobogókö’nün zirvesinde kollarını kaldıran İsviçre’den Yannis Voissard oldu. Nys ikinci oldu.

Budapeşte’den, profesyonellerin de at sürdüğü Pilis’in eteğindeki Pilisvörösvár’a gittim. Tuna-Ipoly Ulusal Parkı’ndan geçen resmi bir arazi bisiklet ağının parçası olan güzel bir çakıl yol, çam ağaçlarının tünellerinden kıvrılıyordu. Ve işte orada belirdi, manzaradan yükselen koni biçimli dev: Pilis, 757m.

Ama önce 700 metrede Dobogókö’ye tırmandım. Dobogókö, yaklaşık %12’lik dik kısımlarla 13 km’lik zorlu bir yokuştur. Zirvede, Pilis Dağları’nın uçsuz bucaksız koyu yeşil ormanları göz alabildiğine dalgalanıyor.

Zaman zaman daha çok çakıllı bir yola benzeyen dar, ufalanmış bir asfalt yol, Pilis Dağı’nın tepesine kadar kıvrılıyordu. Kar ve buzun içinden geçtim. Gözetleme kulesinden görülen manzara benzersizdi: çevreleyen ormanlık tepeler, mavi bir gökyüzünün örttüğü bir sis örtüsünün üzerinde keskin bir şekilde göze çarpıyordu.

Prédikálószék’e (740m) bir sonraki tırmanış asfaltta başladı ve ardından güzel bir çakıl orman yolundan sola döndü. Bu tırmanış Macaristan’da da efsanedir, çünkü zirvede bu ülkenin en güzel manzaralarından biri ortaya çıkıyor: Tuna Kıvrımı.

Bu manzara, güçlü bir jeolojik tarihin sonucudur: Tuna burada dağla buluştu ve içinden geçmeye çalıştı. Sonuç olarak büyük bir viraj ile.

Uzakta, Visegrád’ın Kalesi, Tuna’nın diğer bir kıvrımındaki bir tepenin üzerinde göze çarpıyordu. O tepeye daha sonra tırmanacaktım ama önce Visegrád’a inmem gerekiyordu. Vadi duvarlarındaki ormanların arasından kıvrıla kıvrıla uzanan asfalt bir yolda olağanüstü bir inişti.

Kaleye tırmanış kademeli olarak 5 km yükseldi ve sonunda dik bir şekilde kaleye, Tuna Nehri üzerindeki başka bir olağanüstü manzaraya ulaştı. Burada jeoloji yok, siyaset var: Visegrád Kalesi, Macaristan’ın 1000 yıllık siyasi tarihinde belirleyici yerlerden biri.

Balaton: Bisiklet Mekke ve çakıllı Valhalla

Balaton Gölü’nün kuzey kıyısındaki yaylalar, Macaristan’ın kalbinde bir cennet. Volkanik tepelerdeki üzüm bağları, sessiz volkanların tepesinden göl manzarası, eski Macar evleriyle dolu pitoresk köyler. Macaristan Turu’nun ikinci etabı buradan geçti ve Fabio Jakobsen kazandı.

Müfreze olmadan, ama en güzel yerler boyunca Dániel’in rehberliğinde sürdüm. Dániel, her Haziran ayında düzenlenen zorlu bir bisiklet toplama etkinliği olan ‘Hungarian Divide’ın organizatörlerinden biridir. 1400 km ve 23.000 dikey metre ile Macaristan’ın sunabileceği en güzel (ve en zorlu) en iyi, bu daha az bilinen bir ülkede benzersiz bir deneyim.

Balaton Yaylaları kaçırılmaması gereken bir klasiktir. Balaton Gölü uzun zamandır Macarlar arasında popüler bir tatil beldesi olmuştur, ancak bölge artık Macaristan’ın bisiklet ve çakıl cenneti olarak da tanıtılmaktadır.

Macaristan’ın en eski şehirlerinden biri olan ve bu yıl Avrupa Kültür Başkenti olan Veszprém’den başladık.

Otantik köyler oraya buraya dağılmış durumda. Vöröstó’da rahat kahve barı Szeszelyes Nya’da bir kahve içtik. Sahibi uzun süre Budapeşte’de yaşamış, ancak çiftçilerin sütlerini getirdikleri bu eski süt evini satın almış. Macar kırsalı turizm potansiyeline sahiptir ve bisiklet turizmi cazibe ve yeni bir yaşam sağlayabilir.

Volkanik manzarada koniler, ormanlar, köyler, tarlalar ve üzüm bağları arasında ilerledik. Balaton Gölü, bu eşsiz manzarayı oluşturan tektonik bir ayrım çizgisi üzerinde yer almaktadır. Milyonlarca yıl önce, bu kadar çok aktif volkanın bir arada olduğu burada büyük gösteriler gerçekleşmiş olmalı. Günümüzde bu manzarada sonsuz benzersiz bisiklet rotalarının haritasını çıkarabilirsiniz.

En yüksek konilerden biri Hegyestüdür. Kelimenin tam anlamıyla: keskin iğne. Strava’daki 3 boyutlu harita, bunun bir volkan olduğunu açıkça gösteriyor. 336 metre yüksekliğe çıktık.

Tepede ufukta gümüş bir çizgi gördük. “Göl bu!” dedi Dániel. Beyaz-gri gökyüzü ile gümüş rengi gölü ayıran ufuk çizgisi zar zor görülüyordu.

Üzüm bağları, engebeli çakıl yolları ve izole evleri olan birçok pitoresk kır adasından birinden geçerek tepelere döndük. Uzakta, manzaradan en az altı koni yükseldi.

Daha fazla bilgi

  • Macaristan Turu bazen Macar Karpatları’nın diğer kısımlarını geçer. Strava profiliniz varsa Bükk Dağları (burası, burası ve burası) ve Zemplén Dağları (burası, burası ve burası) hakkında okuyabilirsiniz.
  • Resmi Macaristan Turu web sitesi: https://www.tourdehongrie.hu
  • 10 Haziran 2023’te başlayacak olan Macar Bölünmesi ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Burada her şey.

Leave a Comment

hacklink.toolsbonusu veren sitelerdeneme bonusudeneme bonusudeneme bonusu veren sitelerantalya escorthacklink buytoscanello purocaptain blackmarlboro double fusionmarvel sigaraharvest sigarasenator sigarakalpli sigaramilano sigarakeno club sigaradjarum blackal capone sigarayeşil periiqos sigaraBackwoods puroSobranie sigaradavidoff sigaraavcılar escortsivas escorttekirdağ escortkütahya escorttokat escortedirne escortosmaniye escortadapazarı escortanamur escortbeykoz escortçankaya escortçorlu escortkarşıyaka escortkeçiören escortkonyaaltı escortsilifke escortbandırma escortlüleburgaz escortgaziemir escorterdemli escortinegöl escortmezitli escortsusurluk escortsandıklı escortsoma escortakçaabat escortceyhan escortpolatlı escortşahinbey escortherbalife denizlikavaklıdere escortaksaray escortmecidiyeköy escortsamsun mutlu sonizmir mutlu sonankara mutlu sonkonya mutlu sonkocaeli mutlu sondenizli mutlu sonizmit escortantalya escortankara escortmersin escortgaziantep escortizmir escortsakarya escorteskişehir escortkayseri escortpamukkale escortçan escortyalıkavak escortkırıkkale escortrize escortuşak escortbolu escortkaraman escortkırşehir escortkahramanmaraş escortizmir mutlu sonmalatya mutlu sonantalya mutlu sonankara mutlu sonistanbul mutlu sonyalova mutlu sonadana mutlu sontekirdağ mutlu sonsakarya mutlu sonbursa mutlu sontokat mutlu sonkonya mutlu sonkocaeli mutlu soneskişehir mutlu sonçanakkale mutlu sonmanisa mutlu sonkayseri mutlu sondenizli mutlu songaziantep mutlu sontrabzon mutlu sonaydın mutlu sonelazığ mutlu sonbalıkesir mutlu sonafyon mutlu sonkütahya mutlu sonordu mutlu sonısparta mutlu sonaksaray mutlu sonyalova mutlu sondüzce mutlu sonçorum mutlu sonçanakkale mutlu sonkütahya mutlu sonelazığ mutlu sonzonguldak mutlu sontokat mutlu sonbatman mutlu sonsivas mutlu sonafyon mutlu sonerzurum mutlu sonordu mutlu sonmalatya mutlu sontrabzon mutlu soneskişehir mutlu sonsakarya mutlu sontekirdağ mutlu sonaydın mutlu sonkahramanmaraş mutlu sonbalıkesir mutlu sonmanisa mutlu sonhatay mutlu songaziantep mutlu sonşanlıurfa mutlu sonmarmaris escortkuşadası escortalanya escortbatman escortçorum escortserik escortgiresun escortniğde escortsinop escortelazığ escortköyceğiz escortmenteşe escortkahramankazan escortelbistan escortiznik escortyatağan escortdörtyol escortsamandağ escortkırıkhan escortankara Escorthttp://www.elitescorthatun.com/bursa Escortantalya Escortizmir Escortistanbul escortmersin escortarnavutköy escortataşehir escortavcılar escortbaşakşehir escortesenler escortesenyurt escortfatih escortgaziosmanpaşa escortkağıthane escortkartal escortküçükçekmece escortmaltepe escortpendik escortsarıyer escortsultangazi escortümraniye escortzeytinburnu escortAdana EscortEskişehir EscortGaziantep EscortSamsun Escortkonya escortadaxbetadresi.comseks hikayelerihd pornoafyon escortantalya masözBeylikdüzü escortBayan escortMalatya escortsakarya escortkayseri escortdenizli escortdiyarbakır escortvan escortaydın escortmugla escorthatay escortkocaeli escortadıyaman escortafyon escortagrı escortaksaray escortamasya escortardahan escortartvin escortbalıkesir escortbartin escortbatman escortbayburt escortbilecik escortbingöl escortbitlis escortbolu escortburdur escortçanakkale escortçankırı escortçorum escortdüzce escortedirne escortelazıg escorterzincan escorterzurum escortgiresun escortgümüşhane escortıgdır escortısparta escortmaraş escortkarabük escortkaraman escortkars escortkastamonu escortkırıkkale escortkırklareli escortkırşehir escortkilis escortkütahya escortmanisa escortmardin escortmuş escortnevşehir escortnigde escortordu escortosmaniye escortrize escortadana escortankara escortanytalya escortizmir escortmersin escortsiirt escortsinop escortsivas escorturfa escortsırnak escorttekirdag escorttokat escorttrabzon escorttunceli escortuşak escortvan escortyalova escortyozgat escortzonguldak escortkıbrıs escortkonya escortmugla escortkıbrıs escortkamagra jelşişli escorttaksim escortbeşiktaş escortkurtköy escortbüyükçekmece escortküçükçekmece escortavcılar escortnişantaşı escortbakırköy escortkadıköy escortataşehir escortbahçeşehir escortbahçelievler escortbaşakşehir escortkartal escortmecidiyeköy escortümraniye escortfatih escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortesenler escortbeykoz escortbeyoglu escortatakoy escorteyup escortüsküdar escortarnavutköy escortgaziosmanpaşa escortsilivri escortzeytinburnu escortsultangazi escortkagıthane escortbebek escortetiler escortlevent escortçatalca escortsarıyer escortsancaktepe escortşirinevler escortkasımpaşa escortbayrampaşa escortşile escortfethiye escortdalaman escortmarmaris escortbodrum escortmilas escortkuşadası escortdidim escortalanya escortmanavgat escortizmit escortgebze escortçeşme escortalsancak escortkarşıyaka escortkonak escortbornova escortbuca escortkarabaglar escortgöztepe escortnarlıdere escortaliağa escorteryaman escortmamak escortsincan escortetimesgut escortulus escortkeçiören escortyenimahalle escortpolatlı escortaltındag escortadana escortankara escortbursa escortAkaretler escortArnavutköy escortAtaköy escortAvcılar escortBağcılar escortBahçelievler escortBahçeşehir escortBakırköy escortBaşakşehir escortBayrampaşa escortBeylikdüzü escortEminönü escortEsenyurt escortEtiler escortEyüp escortFlorya escortGültepe escortHadımköy escortHalkalı escortKağıthane escortKemerburgaz escortMaslak escortMecidiyeköy escortSarıyer escortŞirinevler escortŞişhane escortŞişli escortTaksim escortUnkapanı escortZeytinburnu escortZincirlikuyu escortBeşiktaş escortbodrum escortserik escortseks hikayebeylikdüzü escortbeylikdüzü escortbeylikdüzü escortbeylikdüzü escortbeylikdüzü escortistanbul escortistanbul escortbeylikdüzü escortcanlı casino sitelerigüvenilir casino siteleriataşehir masözbağcılar escortbahçelievler escortbeşiktaş escortbornova escortçekmeköy escortdöşemealtı escortgörükle escortkadıköy escortkapaklı escortkumluca escortmuratpaşa escortsultanbeyli escortmelikgazi escortnilüfer escortyeşilyurt escortavsallar escortölüdeniz escortdemetevler escortmarmaris escortetimesgut escortkeşan escortkarabağlar escortseks hikayeleriseks hikayeleriseks hikayeleriseks hikayelerisamsun escortistanbul escortdenizli escortinstagram beğeni hilesipendik escortşişli escortmanavgat escortmanavgat escortistanbul travestidemetevler escort bayanankara escortataşehir escortçeşme escortdiyarbakır escorteskişehir escortgebze escortkadıköy escortkadıköy escortkonya escortmalatya escortmezitli escortsarıyer escorturfa escorttrabzon escorttekirdağ escorttekirdağ escortantalya ucuz escortgaziantep escortadana escortbursa escortmalatya escorteskişehir escortsakarya escortkayseri escortadana escortbodrum escortadıyaman escortadıyaman escortsisli escortmecidiyeköy eskort